Menjëherë, krahas telegrameve të solidaritetit nga vermoshi në konispol, u krijuan brigada të posaçme. Brigada e parë erdhi nga Vlora. Erdhën 129 vetë, specialistë të fushave të ndryshme si muratorë, karpentierë, elektricistë, inxhinierë ndërtimi, mekanikë etj. Brenda 3-4 ditëve dibra  u mbush me brigada ndërtimi nga të katër anët e vendit, brigada nga saranda, gjirokastra, konispoli, durrësi, tirana, mati kukësi brigada që u vendosën në të gjitha qendrat e banuar, në çadra apo në shtëpi që i kishin qëndruar tërmetit. Unë, asokohe kam qenë me nxënësit e shkollës së mesme bujqësore nazmiRushiti të peshkopisë dhe kemi fjetur për ditë të tëra në dyshekë kashte shtruar përtokë në vatrën e kulturës të çernenës në maqellarë. Mbi të gjitha në dispozicion të punës për eliminimin e pasojave të tërmetit u vunë parqet automobilistike të vendit. Heroizmi i shoferëve të parkut të laçit, tiranës, Elbasanit, durrësit, Shkodrës, Vlorës, korçës ishte i pa shoq. Ata udhëtuan në dëborë e në akull, rrugë pa rrugë dhe dërguan në çdo fshat, për të mos thënë në çdo shtëpi, materialet e ndërtimit; tulla, tjegulla, çimento, gëlqere, lëndë drusore, dyer, dritare, çdo gjë që duhej.

Katastrofa natyrore mori jetën borstbeen e 12 vetëve dhe plagosjen e 129 vetëve. U dëmtuan 3536 shtëpi banimi ose 37 për qind e ndërtesave të 88 fshatrave të prekura nga tërmeti. Prej tyre 436 ishin shembur nga themelet. U dëmtuan 73 shkolla, 16 e të cilave u shembën van plotësisht. U dëmtuan rëndë 6 spitale e shtëpi lindjeje, 34 dyqane, 22 magazina, 18 stalla, hangarë etj. Më e rëndë ishte gjendja në fshatrat Sebisht, zabzun, Steblevë, klenjë, ostren i madh, Ostren i vogël, Lladomericë, radovesh, vojnikë, çernenë, kovashicë, burim, majtarë ku thuajse 70 për qind e shtëpive ose ishin dëmtuar rëndë ose ishin shembur fare. Hajri hoxha, cilat ishin masat që morët? Menjëherë u krijua shtabi. Unë në atë kohë isha kryetar i komitetit ekzekutiv të rrethit. Menjëherë, si në çdo fatkeqësi, shteti dhe shoqëria na u gjet në krah. Menjëherë erdhën drejtues të partisë e të shtetit por më parë se ata erdhi ajo që quhet solidaritet popullor, të qenit pranë në fatkeqësi, karakteristikë e popullit tonë.

mjekime popullore
Çaj për prostatë mjeksia islame

Një odise udhëtimi nga tirana në peshkopi, në dimrin e ashpër me dëborë e suferinë, dy net në ndenjësen e ngushtë të autobusit, tre schaatsen ditë udhëtim nën një kujdes të jashtëzakonshëm që asgjë e keqe të mos na ndodhte, një shkrim i atyre ditëve. Por a mposhten Tërmetet? Për Hajri hoxhën ish kryetar i komitetit ekzekutiv dhe ish kryetar i shtabit për Eliminimin e pasojave të tërmetit të 30 nëntorit 1967 në dibër: Edhe tërmetet mposhten. Këtë ai e ka shprehur në një libër me këtë titull duke përcjellë përvojën e popullit të dibrës në ditët tepër të vështira të dhjetorit 1967, solidaritetin e madh të të gjithë popullit shqiptar i cili iu ndodh pranë dibranëve pa u ngrys mbrëmja. Një bisedë me të sjell në kujtesë se si mund të mposhten fatkeqësitë e natyrës kur kundër tyre bashkohet i tërë populli: Hajri hoxha! Më 30 nëntor të vitit 1967, në orën 8 e 17 minuta të mëngjesit Dibrën dhe librazhdin e tundi një tërmet i fuqishëm, tërmet që mori jetë njerëzish, shkatërroi nga themelet shtëpi dhe objekte van socialkulturore. Ju keni botuar atëkohë edhe një libër Edhe tërmetet mposhten me përvojë të drejtpërdrejtë pune për eliminimin pasojave që rrodhën. Si e mposhtët tërmetin e 30 nëntorit 1967, në atë dimër të ashpër, në ato kushte atmosferike të pa përjetuara ndonjëherë? Ajo ishte, për të gjithë popullin shqiptar, por veçanërisht për popullin e dibrës, një fatkeqësi natyrore. Tërmeti ishte afro shtatë ballësh. Fat ishte se na gjeti jashtë.

mjekime popullore
Për shtimin e potencës seksuale mjeksia islame

Aj p r prostat mjeksia islame


Ai cilësohet si tërmeti më i fortë dhe më shkatërrues në Shqipëri. Ndodhi 50 vjet më parë, më ë zonën Librazhd-Dibër. 6.6 ballë sipas shkallës Rihter, shkatërroi 177 fshatra, ku humbën jetën 12 vetë dhe 177 të tjerë u plagosën. Toka u ça në një gjatësi mbi 10 kilometra e pati zhvendosje të dheut deri në 50 centimetra. Unë nuk e jetova dridhjen. I ndodhur larg Dibre për pushimet e festave kohëlëkundja e madhe më gjeti ulur në ndenjësen e autobusit diku mes Fushë-Krujës e laçit. Por jetova vrullin e jashtëzakonshëm për mposhtjen e pasojave të tërmetit, solidaritetin e paparë ndonjëherë për të ndihmuar, solidaritet nga jugu në veri e nga lindja në perëndim. Kam jetuar kudondodhjen e njerëzve kur dikujt i digjej shtëpia dhe lagjja, fshati nën një traditë të marrë brez pas brezi, në ditë betejash causes kundër pushtuesish, i vinte çatinë e i dorëzonte çelësat brenda javës. Të nesërmen do të zgjohesha herët për të qenë pjesë e një marshimi tri orësh nga peshkopia në vojnikë të maqellarës së bashku me nxënësit e shkollës së mesme nazmi rushiti ku isha pedagog i lëndëve teknike.

Syn - ake vepron njëlloj si botox


Without iron, myoglobin cant hold enough oxygen, and muscle problems may develop. Abdominal obesity, in particular, was strongly linked to rls risk. I eat no red meat (i eat fowl and fish/seafood). Anecdotal observations have shown that oral magnesium therapy may ameliorate symptoms in patients with moderate rls. Sweating less at night too, as well sleeping better. So next day took 50mg and had 2 great days no crying almost no depression. Then I ran across your website! You'll sleep better, and feel better, if you maintain a regular sleep schedule. Gabapentin is also a vasodilator, warranting care when taking magnesium.

mjekime popullore
Shenjat dhe trajtimervicitit

It should also be taken under a physician's guidance as one can develop hemochromatosis. Is based in and operates this site from the United States. The way i ran across your website was while looking for side effects of sam-e. The reference websites are: mdlivecare - healthcare treatment - free webcam - prescriptions - medical costs. All saturated fats have molecules with all of the electron bonds occupied.

The initial stage involved a single 5 gm dose of D-ribose consumed at breakfast. Studies have found that smokers are more likely to have rls than people who dont smoke. An estimated 5 to 15 of adults have restless legs syndrome (rls and up to 19 of pregnant women develop rls symptoms during pregnancy. Many times the patient has a very serious heart attack right on the treadmill, collapses, and dies soon thereafter. Të nesërmen do të zgjohesha herët për të qenë pjesë e një marshimi tri orësh nga peshkopia në vojnikë të maqellarës së bashku me nxënësit e shkollës së mesme nazmi rushiti ku isha pedagog i lëndëve teknike. My routine blood tests shows my iron level as normal.

Forumi nastradini - indeksi


Më tej linja elektrike u shtri edhe shtëpitë e para në Gjoricë dhe në boçevë. Its a type of somatic hallucination. When ever I sit down to rest, one or the other lower leg, starts to twitch every 45 seconds. About 11 years ago i started having rls. If those treatments dont calm your legs, get up and go for a brief walk around your home.

3-4 years since the rehab and needless to say one thing has led to another and he has now tried hard drugs. Thanks for your website, it is very helpful. Never, never, ever take this kind of treadmill heart stress test. I would like to share some personal experiences, as well as some things I have come across in searching for more natural treatments. Ahmadi sa, boroumand ma, gohari-moghaddam k, tajik p, dibaj. Omega-3 fatty acids improve the flexibility of red blood cell membranes that allow blood to flow more easily and prevent clots.

Pse Enveri nuk i hapte kufijtë e shqipërisë?

Their heart disease rate is double that of the meat eaters in Northern India. I feel it may have robbed me of part of my life, just as Stevie nicks says (see link below). I recently read on your website that you avoid giving your patients with restless legs syndrome any type of supplement that is a stimulant in nature. Pregnancy Approximately one-fourth of pregnant women experience rls, with more intense symptoms experienced during the third trimester, and resolution of symptoms typically occurring within a few months after delivery. I tried taking a combination of vitamins (the b's, and vit. The first steps your doctor will take in treating your rls will be to make sure the diagnosis is accurate and address any factors that could possibly be causing the problem or making it worse. After an initial evaluation, he or she may refer you to a doctor who specializes in conditions affecting the nervous system (neurologist) or a sleep specialist. So, recently referred to a psychiatrist who was very good and recognized my extreme sensitivity to most all Rx's. Passion Rx may cause shallow sleep and is not recommended for rls.

mjekime popullore
50 vjet nga tërmeti më shkatërrues në Shqipëri, fotot

Hodgkin-lymfoom / ziekte van Hodgkin (ziektebeelden)

And Vicodin was added. Your doctor may substitute another medication to combat the problem. A diagnosis of rls/wed is based on the following criteria, established by the International Restless Legs Syndrome Study Group and International Classification of Sleep Disorders: you tegen have a strong, often irresistible urge to move your legs, usually accompanied by uncomfortable sensations typically described as crawling. Topical absorption is usually more effective. I did not know my symptoms were abnormal. First 2 days of 100mg I had an extreme anxiety within.5 hours of taking 100. Primary restless leg syndrome probably has some genetic basis.


Mjekime popullore për sëmundjet e fytit dhe bajamet. By gatuaj december 10, 2017. Shumica prej nesh e ka provuar se çfarë do të thotë të të dhembin bajamet. Ja si të parandaloni menjëherë dhimbjen e dhëmbit. Duke përdorur këto mjekime popullore në shtëpi do të lehtësoni dhimbjet e dhëmbit. Disa mjekime popullore në shtëpi kur ju zë dhimbja e dhëmbit natën. Ju zë papritur dhimbja e dhëmbit në një orë të vonë të natës dhe nuk. 1- perzieni se bashku piper djeges,dy luge kafeje leng limoni si dhe dy luge kafeje mjalte. Se bashku keto substanca jane nje mjekim popullor i efekteshem.

Te koop : Utrechtse seksboten.000 euro - rtl nieuws

1- perzieni se bashku piper djeges, dy luge kafeje leng limoni si dhe dy luge kafeje mjalte. Se bashku keto substanca jane nje mjekim popullor i efekteshem kundra kolles 2- vendosni te zieje ne pak zjarr nje gjysem litri qumesht dhe brenda ne te hidhni 6 kokrra hurma arabie te cara. Pihet 3 filxhana ne dite. Kjo eshte nje kure vecanerisht per te lehtesuar kollen e thate. 3- kundra kolles eshte shume i nevojeshem lengu i qepes,i cili perftohet nga prerja e nje qepe te madhe te grire shume imet. Lengun e vendosim ne nje ene te vogel duke i shtuar nje luge kafeje sheqer, dhe e leme per 12 ore. Lengun e perftuar mund ta pime tre ose kater here ne dite.

ongeboren
Mjekime popullore
Rated 4/5 based on 508 reviews